Buďme kritický pri výbere firiem vyplácajúcich dividendu

Nakupovanie iba na základe minulých výsledkov

Mnohý ľudia zameraný na dividendové investovanie je nekritických voči budúcemu vývoju. Nakupujú firmy, ktoré dlhodobo zvyšujú dividendu a majú dobrú históriu v ich vyplácaní a skoro nič iné ich nezaujíma. Každý z nás sa pri rozhodovaní pri nákupe pozerá na minulú výkonnosť firmy. Nesmie to však byť to jediné čo nás zaujíma.

Takýto ľudia potom nakupujú akcie firiem, ktoré sa zaoberajú ťažbou a spracovaním ropy, elektro distribučné spoločnosti, prípadne telekomunikácie. Všetky takéto spoločnosti mali v minulosti monopol a ich tržby boli doslova neohrozené. Boli to zlaté bane pre manažment týchto firiem ako aj pre investorov. Doba sa však mení a prechod na čisté formy energie je pomalý, ale neodvrátiteľný.

Ak chcel v minulosti niekto komunikovať, klasický telekomunikačný operátor bol jediná možnosť. S nástupom internetu sa však trh značne diverzifikoval a internet síce funguje v značnej miere na hardwari telekomunikačných operátorov, no z toho niesú také tržby ako z telefónnych paušálov, ktorých ceny a používanie vďaka internetu klesá. Telekomunikačný operátori sa tak snažia výpadok tržieb nahradiť napríklad kupovaním a integrovaním spoločností ponúkajúcich satelitnú televízu (podľa môjho názoru je však aj toto upadajúci sektor). Či poskytovaním rôznych IT služieb. Tak či tak ich súboj s konkurenciou v týchto oblastiach je z dlhodobejšieho hľadiska prehratý. Ťažko konkurovať Youtubu, Googlu, či Amazonu.

Petrolejové firmy si zažili svoju slávu, lebo celý svet beží na rope, avšak USA sa v spotrebe ropy a plynu stalo sebestačným. Irán začal vyvážať po dlhom embargu ropu. Nikto nechce obmedziť ťažbu ropy, aby jej ten druhý nepredal viac a preto je konkurencia vysoká a cena ropy sa drží pomerne dole. Ak arabské štáty znížia ťažbu, ropa zdražie. Vtedy sa ale práve spoločnostiam v USA oplatí naštartovať fracking a ťažiť týmto drahším spôsobom. USA tým pádom začne exportovať viacej a arabské krajiny majú viacej konkurencie, tým pádom musia ceny ropy znížiť aby získali zákazníkov. Je to začarovaný kruh. Preto je momentálne nemožné vytvoriť celosvetový kartel a celoplošne znížiť ťažbu = zvýšiť cenu ropy = zvýšiť zisky.

Petrolejové firmy si svoje zlaté časy zažili a kým zažijeme nedostatok ložísk ropy, budeme už plne diverzifikovaný v solárnej energii a elektromobiloch. To spôsobí pokles dopytu po rope a ďalší pád jej ceny. Ropu čaká ten istý osud ako uhlie. Ľudia sa kedysi báli, že do pár rokov sa vyčerpajú zásoby uhlia v zemi. Avšak modernizáciou a prechodom na nové formy energie sa v súčasnosti uhoľné bane zatvárajú a cena uhlia je nízka. Kedysi firmy ťažiace uhlie boli taktiež neohroziteľné zlaté bane poháňajúce celý svet a industriálnu revolúciu.

Práve pre tieto fakty ja do týchto firiem neinvestujem. Nejdem slepo po výške dividendy. Čo mám z toho, že firma 30 rokov zvyšuje dividendu, keď posledné roky si na jej vyplatenie požičiava z banky, čo je neudržateľné. Alebo telekomunikačný operátor, ktorý žije z minulosti, a príchod internetu osekal jeho tržby. Taká firma, ktorá nezachytila nové trendy nemá perspektívu na rast a teda ani na zvyšovanie dividend.

V dnešnej dobe korporácie možu vznikať a zanikať v priebehu 5 rokov. Nie je to ako v 70tych a 80tych rokoch, keď na založenie biznisu bol potrebný obrovský kapitál a keď sa raz niekto uchytil na trhu si držal neotrasiteľné miesto. Dnes technologická firma vznikne v garáži s dobrým nápadom a cez internet zasiahne miliardy ľudí.

Kto zaspí neprežije. Staré korporácie majú dokonca tendenciu zosmiešňovať snahu nových hráčov narušiť trh. Väčšinou to spôsobuje arogancia ich riaditeľov získaná neohrozenými desaťročiami pôsobenia v biznise. Tie rozumnejšie existujúce veľké firmy sa preto snažia kupovať takéto startupy a začleniť ich do seba, čim chytia nový vietor inovácii a zasiahnu nové trhy a ľudí.

 

Narušenia trhu vznikajú aj v tvrdo hardvérových oblastiach

Napríklad sektor aerospace dominovaný spoločnosťami Boeing, Locheed Martin a Airbus sa zdal byť pevne daný a neohrozený. Trh bol pevne rozdelený a nikto ani len nepomyslel, že príde niekto iný schopný konkurovať. Objavil sa však Elon Musk, ktorý riskuje a ide tvrdo za svojim. Jeho rakety ešte nie sú tak spoľahlivé ako tie od zabehnutej konkurencie, ale zákazníkov aj tak lákajú jeho nízke ceny za štart. Sú ochotný akceptovať stratu rakety pri tak nízkych cenách ako ponúka. Ďalším veľkým hráčom môže byť Jeff Bezos, zakladateľ Amazonu. Podobne ako Elon je aj on fanúšik vesmírnych technológii a je odhodlaný ísť za svojim cieľom. Okrem toho existuje asi 10tka iných menších firiem snažiacich sa uchmatnúť si svoj podiel v tomto trhu.

Spomínané zabehnuté spoločnosti sa tak už nemôžu spoliehať na stálych zákazníkov, ktorí nemajú kam ujsť a účtovať predražené ceny bez inovovania. Na tomto príklade vidno, že narušenie ustáleného trhu nemusí prísť len v internetovej oblasti, ale aj v tak tvrdo hardvérovej, ako je vypúšťanie rakiet.

 

Vývoj S&P 500 indexu vzhľadom na dividendy

Vývoj S&P 500 indexu môžeme považovať za barometer americkej ekonomiky a v podstate aj celosvetovej. Ako sa darí 500 najväčším firmám v amerike, zväčša predpovedá ako sa zachová celý zvyšok trhu.

Pre tých, ktorý vedia po anglicky odporúčam si prelistovať nasledovný dokument: http://insight.factset.com/hubfs/Dividend%20Quarterly/Dividend%20Quarterly%20Q3%202016_12.20.pdf

Vypichnem len niektoré fakty. Rast vyplácaných dividend sa spomaľuje už štvrtý kvartál v poradí. 44 spoločností z 500 vypláca dividendu vyššiu než sú ich zisky. Čiže na jej výplatu si požičiava. Je to druhý najvyšší počet firiem za posledných 10 rokov. Dividenda má byť podiel na zisku a nie úver prerozdelený investorom. Payout-ratio sa zvýšilo zpred roka o 8,4% a je na úrovni 40,2%, čo je navyššie od roku 2009. Pre info o payout-ratio kliknete tu.

Na týchto pár faktoch môžeme vidieť že aj medzi 500 najväčšími a najstabilnejšími firmami sú veľký hriešnici ohľadom vyplácania dividend. Ešte raz zdôrazním. Okrem výšky dividendy a renomé firmy pozerajme aj na jej stabilitu a výhľady do budúcna.

Mnoho firiem sa bojí znížiť výšku vyplácanej dividendy, aby neprišli o svoje renomé zvyšovania jej výplaty posledných 20 rokov v kuse. Robia to aj za cenu zvyšovania svojho zadĺženia. My ako investori musíme takéto firmy obísť veľkým oblúkom, lebo jedného dňa padnú na hubu. Požičiavať si na vyplatenie odmien nie je zdravý spôsob podnikania a ako dlhodobí investori nechceme nič také vidieť.