Fio Vám sprostredkuje prístup na burzu. Aby však vedel zabezpečiť nźike poplatky vyžíva jeden trik tak ako vačšina brokerov. Akcie na burzách nie sú nakupované na Vaše meno ale na učet Fio Banky.
Fio si potom vedie internú evidenciu komu koľko akcií spravuje. Takže všetky vaše investície sú iba v databáze Fia a burza ani nevie že existujete, lebo burza vidí iba jedného klienta ktorý nakupuje za Vás a tým je práve Fio.
Je tu riziko že ak Fio zo dňa na deň skončí nikto iný vám nebude vedieť povedať ktoré, koľko a či naozaj nejaké akcie vlastníte.
K tomuto by však nemalo dôjsť, lebo vieme že finančný sektor nezvykne krachovať štýlom že po ňom nič nezostane. Je buď odkúpený alebo zachránený štátom.
Ak by ale Fio odchádzalo z trhu korektne a plánovane nie je problém si akcie evidované u Fia previesť za určitý poplatok ku inému brokerovi. Broker môjho známeho ukončil činnosť a akcie si musel previesť ku dvom iným brokerom.
Je možnosť kupovať akcie aj priamo na svoje meno, ale to je možnosť pre milionárov, ktorý si dokážu zaplatiť priamo svoj účet prípadne si akcie v listinnej podobe odložia do trezora alebo národného depozitára cenných papierov.
Pre naše potreby je však užitočné mať takéhoto virtuálneho zástupcu pri obchodoch. Prináša nám to výhody nižších poplatkov a možnosti vstupu na rôzne trhy po celom svete z pohodlia domova cez internet a bez akýchkoľvek ďalších finančných poradcov a sprostredkovateľov.
Fio funguje aj ako klasická banka. Preto Vám ponúkne možnosť otvoriť si u nich aj bežný účet. Jeho výhodou je že peniaze prevedené z neho máte na broker účte zachviľu. Ja som túto možnosť nevyužil lebo som nechcel mať navyše ešte ďalšiu banku. Peniaze si prevádzam z môjho osobného účtu a prevod trvá do 3 dní. (Update 2017: Zuno Banka končí svoju činnosť, takže predsa som si u FIO založil aj bežný účet, ako náhradu za ZUNO.)
Pri uzatváraní zmluvy musíte ešte uviesť číslo účtu na ktorý si budete prevádzať peniaze (prípadný zisk) naspať z broker účtu. Je to ochrana proti tomu aby ste si nemohli nezdanené peniaze ulievať na účty aké Vás len napadne.
Fio si účtuje fixné poplatky pri nákupe a predaji akcií. Pre začínajúceho investora, ktorý chcem investovať do 500eur je to menej výhodné. Poplatok tvorí viac ako 1% z investovanej sumy. Tento polatok sa začína byť nepodstatným pri nákupoch okolo 1000eur. Pre investorov nakupujúcich za rádovo tisíce, je zanedbateľný. Pre nich je to omnoho výhodnejšie, ako platiť u iných brokerov percentuálne poplatky z nákupov. Toto však platí iba pre USA trh, v Nemecku sa už nad určitý objem platí aj percent z investovanej sumy.
Niektorý brokery si ešte upravujú spread. Umelo ho navyšujú, takže vždy nakupujete drahšie než je realita na burze a predávate lacnejšie než je realita na burze. Napríklad na burze sa akcia predáva za $20,23 vy však z jej predaja získate len $20,22 , lebo ten jeden cent si zoberie broker ako poplatok sa obchod. Čím viac akcií nakúpite, predáte tým viac broker zarobí. Naopak ak kupujete a akcia stojí $20,23 , vy ju musíte nakúpiť za $20,24 a ten jeden cent opäť patrí brokerovi.
Fio tento malý trik nepoužíva. Poplatky, ktoré pri nákupe zaplatíte si môžete vyrátať pomocou ich kalkulačky http://www.fio.sk/akcie-investicie/dalsie-sluzby-fio/kalulacka-investovania.