- Broker – spoločnosť, ktorá Vám umožní nakupovať a predávať akcie. Líšia sa v poplatkoch, ktoré si účtujú a taktiež v trhoch/burzách, na ktoré majú prístup.
- Dividenda – podiel na zisku spoločnosti vyplatený vlastníkom akcií vo výške akú odsúhlasilo valné zhromaždenie.
- DGI – Divideng Growth Investing – Investovanie do spoločností, ktoré vyplácajú dividendy a každý rok zvyšujú čiastku vyplatenej dividendy. To znamená, že ak teraz kúpite akcie takej spoločnosti za určitú sumu, každý další rok Vám vyplatí stále vyššiu a vyššiu dividendu, aj keď už neinvestujete nič navyše. To znamená že Váš vklad sa Vám každým rokom zúročuje stále vyšším percentom.
- Dollar cost averaging – stratégia investovania, ktorá vraví že investovať by sme mali pravidelne a v dopredu určených časových odstupoch. Tým docielime to, že sa vyhneme jednorázovému predraženému nákupu akcií. Pre začínajúceho investora je to ťažké dosiahnuť, lebo rozdelením nákupu na viacej častí nám veľmi narastú poplatky. Poplatok treba platiť za každú operáciu nákupu.
- Yield – číslo, ktoré vyjadruje koľko percent sa nám vráti z našej investície za daný rok na dividendách, keby sme kupovali za aktuálnu cenu akcie a pri aktuálnej výške dividendy. Inými slovami „výnos“.
- P/E – Pomer Price vs Earning získate ak videlíte aktuálnu cenu akcie veľkosťou ziskov za daný rok na akciu (EPS). Je to metrika pomocou ktorej sa hodnotí či je daná firma nadhodnotená alebo nie. Veľmi dobré hodnoty P/E sú 12 až 15, pre softwarové firmy je bežné mať P/E vyššie ako 20. Čím je hodnota P/E vyššia tým je hodnota akcie firmy viacej nafúknutá oproti jej reálnym ziskom.
- EPS – Earnings per share – je to suma ktorá sa získava vydelením zisku firmy počtom akcií ktoré existuje na burze. Toto číslo nám povie ako dobre na tom firma je vzhľadom na výšku svojho ohodnotenia na burze. Je potrebné si ho všímať hlavne pri rozhodovaní či výška vyplácanej dividendy je reálna. S tým súvisí pojem payout-ratio, ktorý je vysvetlený nižšie.
- Payout ratio – Toto číslo uvádzané zväčša v percentách určuje koľko zo svojho zisku firma vypláca na dividendách. Ak má zisk napr $100 a vypláca dividendu vo výške $20 znamená to že jej payout ratio je 20%. Zdravé firmy zvyknú vyplácať do 40%, max 50% zo svojho zisku. Tým si nechávajú finančnú rezervu na rozvoj firmy a iné výdavky. Existujú aj firmy, kde je payout ratio 90%. To už je kritické a firma si nenecháva skoro žiadnu finančnú rezervu do budúcna. Sú aj firmy ktoré presahujú 100%, čiže na dividendy si požičiavajú od bánk. Toto je veľmi nezdravá praktika, ale môžu byť k tomu motivované tým, že investori od nich už 15 rokov čakajú každoročné zvýšenie výšky dividendy a keby k nemu nedošlo opustili by túto firmu. Preto ešte raz zdôrazním, že pri dividendovom investovaní je tento údaj veľmi dôležitý a čím je nižší, tým lepšie. Jediné firmy ktoré majú Payout Ratio okolo 90% a je to v poriadku, sú REITs – firmy prenajímajúce nehnuteľnosti. Tie zo zákona musia vyplácať dividendy vo výške aspoň 90% zo zisku, ak nechcú platiť vysoké dane.
- Blue Chip – Tento termín pochádza z Pokru, kde sú modré žetóny najhodnotnejšie. Označujú sa ním spoločnosti, ktoré sú na trhu veľmi dlho a platia pomerne slušné dividendy bez toho aby ich znižovali. Všeobecné povedomie je že sa považujú za bezpečný zdroj prijímov. S týmto však úplne nesúhlasím, lebo práve tieto “dinosaury” môžu utrpieť najviac pri zmene podmienok na trhu. Sú menej flexibilné a schopné reagovať na novú konkurenciu.Patria sem napríklad ropné ťažobné spoločnosti či distribučné spoločnosti elektriny, plynu a podobne. Dalo by sa povedať že takéto spoločnosti sú monopolné a majú garantovaný zisk. Z môjho pohľadu však tieto spoločnosti žijú z minulosti a možno majú dominatnú pozíciu na trhu garantovanú ešte 10 rokov, ale vo väčšine pŕipadov očakávam, že budú porazené mladou a rýchlou konkurenciou.
- Volatilita – keď akcie alebo trh chodí hore dole a má vysoké výkyvy v ocenení. Traderom to umožnuje zarábať, lebo môžu neustále nakupovať a predávať. Dlhodobých investorov to až tak nezaujíma, lebo v investičnom horizonte 10+ rokov sa volatilita rozplynie a ustáli.
- Ticker – skratka, ktorú si firma zvolila ako svoje označenie na burze, zväčša majú tri písmená a sú unikátne pre tú ktorú burzu.
- REIT – Real Este Investment Trust – fond ktorý sa zaoberá investovaním do nehnuteľností. Vo svojom portfóliu má viacero budov/priestorov, ktoré prenajíma a zo zisku potom vypláca dividendy investorom. Je to skvelá možnosť ako mať príjem z prenájmu bez nutnosti vlastniť konkrétnu nehnuteľnosť. Zákonom taktiež majú prikázané vyplácať aspoň 90% zisku cez dividendy. V tomto prípade je payout ratio vždy vysoké, čo je ale normálne. Zväčša sú však REIT dividendy zdaňované výškou 30%.
- Ex-dividend day – Ak chcete dostať dividendu z akcie ktorú vlastníte, musíte ju vlastniť pred týmto dátumom. Dividenda sa vypláca až po tomto dátume. Ak akciu predáte v tento dátum a neskôr, stále bude dividenda, ktorá už bola deklarovaná vyplatená Vám a nie novému vlastníkovi akcie.
- ETF – Exchange traded fund. Je to fond obchodovaný priamo na burze. Investovanie do fondov cez sprostredkovateľov asi poznáte. To je to, čo ponúkajú banky a finanční poradcovia. ETF je fond, ktorého akcie si viete kúpiť priamo na burze. Väčšina ETF, je menežovaná pasívne a preto majú omnoho nižšie poplatky ako tie bankové fondy, ktoré aktívne niekto spravuje. Je dobré sa zameriavať na fondy, ktoré sú veľké a tým pádom majú nízke poplatky. ETF fondy sa zvyknú držať nejakej nastavenej metriky, podľa ktorej profilujú svoje portfólio. Napr. vlastnia 500 najväčších firiem, alebo 20 najlepších bánk v Európe, prípadne 20 najväčších výrobcov potravín alebo nápojov a podobne. Týmto zabezpečujú diverzifikáciu a uľahčujú Vám rozložiť svoju investíciu naprieč spektrom, jediným nákupom. Ak sa necítite na to vyberať si akcie jednotlivých firiem, ETF sú ideálne riešenie ako dosiahnuť zhodnotenie na úrovni priemerných ziskov odvetvia, ktoré si vyberiete.
- Spread – Rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou akcie. Akciu kupuje za nákupnú cenu (niekto zadal príkaz na predaj za danú cenu). Keby ste ju hneď obratom predali, môžete ju predať iba za predajnú cenu (koľko je ochotný niekto zaplatiť, zadal príkaz na kúpu s danou cenou). Práve tento rozdiel medzi cenami sa volá spread.
- Distributing vs. Accumulating ETF – Každé ETF sa rozhoduje či si dividendy, ktoré získa z akcií vo svojom portfóliu ponechá, alebo ich rozdistribuuje medzi svojich akcionárov. Záleží od investora, akému typu ETF dáva prednosť. Ak si ETF svoje dividendy ponecháva, zvyšuje tak hodnotu svojej akcie. Za dividendy neskôr napríklad nakúpi ďalšie akcie firiem do svojho portfólia. Tým zvyšuje svoju hodnotu a ak investor chce získať hotovosť, môže akcie daného ETF odpredať so ziskom, lebo ich hodnota narástla. Tento prístup je vhodný pre investorov, ktorí plánujú ETF nakúpiť a o pár rokov predať so ziskom. Na druhej strane ak investor hľadá určitý druh pasívneho príjmu, alebo chce dividendy investovať po svojom, je pre neho model vyplácania dividend lepší. ETF posiela dividendu na jeho účet tak ako to je pri iných firmách vyplácajúcich dividendu. V tomto prípade však hodnota akcie daného ETF rastie pomalšie a iba o hodnotu rastu akcií, ktoré má v portfóliu.
- Trailing stop – zadáva stop cenu, ktorá je však pohyblivá. Keď cena akcie stúpa, stop cena stúpa tiež. Vždy je za aktuálnou cenou nižšia o „trailing amount“, ktorý sme si zvolili. Pokyn na predaj akcií sa zrealizuje, keď cena akcie poklesne na stop cenu.