Nákup akcií leveraged ETF fondu UPRO

UPRO logo

S poriadnym zdržaním, ale predsa tu je článok o konkrétnom nákupe akcií, ktoré som načrtol v článku https://akosporit.sk/vyuzitie-pakovych-etf-pri-rastucom-trhu/.

V článku som vypichol dva fondy:

UPROhttps://www.investopedia.com/markets/etfs/upro/

SSOhttps://www.investopedia.com/markets/etfs/sso/

SSO je pákovaný iba 1:2, tým pádom klesá pomalšie ak sa trh začne prepadať. Investor má tak viacej času zareagovať. Taktiež tento fond už prežil aj krízu v 2008 a dokázal sa vyhrabať zo zlých poklesov.

UPRO je pákovaný naproti tomu až 1:3 a tu omnoho viac hrozí strata investovaných peňazí. Takýto fond neprežije rýchly pokles trhu o 30% a príde o všetko. Ak by aj pokles nebol taký výrazný, ťažko by sa dostával zo dna. Mohlo by to trvať aj cez 10 rokov. Preto plánujem byť zainvestovaný iba pri pretrvávajúcom pozitívnom sentimente na trhoch.

Určite by som neinvestoval do žiadných iných pákových ETF ako do celotrhových. Menšie ETF sú málo likvidné, nemusí sa Vám podariť predať akcie pri poklese. A taktiež existuje omnoho väčšia šanca, že padne nejaké jedno odvetvie, než že padne celý trh.

Akcie som kúpil 14.12.2017. Celkovo som kúpil 24 kusov akcií fondu UPRO.

Priebeh nákupu

upro-december-2017

upro2-december-2017

upro-december-2017

upro-december-2017

 


Za mesiac a dva týždne investovaného obdobia je stav nasledovný.

Aktuálny stav UPRO investície: 3 158,36eur

Invetoval som : 2 899,36eur

Zisk: 229eur, čo je 7,9% (je to rátané s veľmi nevýhodnými konverziami, viď posledný odsek tohto článku a taktiež od nákupu dolár oslabil, čo tiež ovplyvnilo zisk v eurách)

Ak sa však pozrieme na čisto dolárové vyhodnotenie, vyzerá to omnoho lepšie. Je to iba teoretický príklad, lebo nejaká konverzná strata (aj s využitím EasyChnage) a pokles/rast devíz nastane vždy

Aktuálny stav UPRO investície: 3 967,92$

Investoval som: 3340,76$

Zisk 627,16$, čo je 18,77%

Zatiaľ trhy rastú a ja sa veziem na vlne optimizmu a nikdy nekončiaceho rastu. Pákové ETF mi umožňuje zbierať zisky raketovým tempom. Musím byť však pripravený odsledovať kedy môže prísť pád trhu, alebo sa spoľahnúť na automatický pokyn.

 

Automatický pokyn na odpredaj akcií

FIO vyžaduje vyplnenie investičného dotazníka (myslím, že raz ročne), kde klient oznamuje svoje finančné zabezpečenie a svoje vedomosti o obchodovaní. Doteraz som dotazník vyplnil vpohode, ale zdá sa že FIO ho mierne pozmenil a ja za ten svet neviem odpovedať na kombináciu otázok tak, aby som bol vyhodnotený ako klient schopný investovať na burze.

Tento dotazník existuje zo zákona, ale jeho presná forma nie je definovaná. FIO ho má z môjho pohľadu až príliš detailný.

Podobný dotazník vypĺňajú aj ľudia, ktorý investujú do podielových fondov cez finančného sprostredkovateľa. Tam stačí ak s agentom vyplníte pár jednoduchých otázok, ktoré určia Váš profil: rizikový, konzervatívny, atď… Vy toto odporúčanie môžete a nemusíte rešpektovať. Agentovi stačí Váš podpis na dotazníku.

FIO je v tomto prísnejšie a nedovolí Vám vykonávať obchody na burze, ak uzná z dotazníku že na to nemáte. FIO sa tým chráni pred nahnevanými ľuďmi, ktorí by prehajdákali svoje peniaze na burze a robili zlú reklamu banke, prípadne ju chceli žalovať za nedostatočné poučenie.

Toto bol len predslov k tomu, prečo som ešte nezadal automatický stop-loss pokyn pre tento UPRO obchod. FIO ma aktuálne vedie ako klienta, ktorému neodporúča obchodovať na burze a tým pádom by môj pokyn neprešiel a nebol zrealizovaný. Musím si to dať čím skôr do poriadku a následne pripravím aj článok o tom, ako a s akými parametrami som zadal stop-loss pokyn.

Update:

Nakoniec som volal do FIO aby skontrolovali môj dotazník a aby mi povedali čo nie je v poriadku. Po chvíli sa mi ozvali späť s tým, že dotazník je vyplnený správne. Kvôli legislatíve doň zavádzali viacero zmien a mohlo sa stať že sa zobrazuje nesprávne vyhodnotenie klienta. Upozornili ma, že pri zadávaní pokynu môžem byť teoretický upozornený na riziko, ale pokyn by mal prejsť na burzu. Ak by som mal nejaké problémy, mal som sa im ozvať aby to doriešili.

Pokyn na predaj som zadával a prešiel vporiadku bez upozornenia, takže vyzerá že všetko je ok.

 

Nevýhodný kurz zmeny EUR/USD

Jedna z vecí, ktoré ma hnevajú je nevýhodný kurz na zmenu EUR/USD u FIO.

Tomu sa chcem vyhnúť využitím služieb EasyChange https://www.easychange.cz/.

Peniaze som mal v eurách, takže kvôli nákupu UPRO sa museli skonvertovať na doláre.

Keď to porovnáme s kurzom, ktorý sa dá získať napríklad u EasyChange, konverziou vzniká okamžitá zbytočná strata vo výške okolo 2,4%. Ak si výšku portfólia vediete v EUR, tak FIO Vám zobrazí opäť prepočet USD/EUR, podľa svojich kurzov a tým pádom svôj obchod vidíte v mínuse niečo nad 4% a to ste nespravili nič iné, len nakúpili akcie v cudzej mene.

Takže ak nakupujete USA akcie za eurá a konvertuje priamo u FIO (čiastku menšiu ako 10 000, nad 10tis má FIO kúsok výhodnejší kurz) okamžite po zrealizovaní nákupu strácate okolo 2,4%. Táto strata je reálna. Ak však neplánujete meniť doláre späť na eurá, strata 4% celkovo je iba teoretická.

Takže Vami kúpená akcia musí stúpnuť aspoň o 2,4%, aby ste boli na tom vyrovnane.

Preto s využitím externej zmenárne ako napríklad EasyChange, je možné tento konverzný dopad minimalizovať.

Keďže zmeny devíz sa snažia riešiť interne na svojich vlastných účtoch dokážu ponúknuť omnoho lepšie podmienky. Momentálne som v procese uzatvorenia zmluvy s nimi. Ešte si vyjasňujem pár drobností a určite prinesiem aj článok o nich, a ako a či ich služby využivam. Mali by mať účty aj u FIO banky a tým pádom by mali odpadnúť aj poplatky za prevod cudzej meny medzi bankami.