Predaj akcií ETF fondu UPRO | Január 2018

UPRO logo

Ako som písal v predchádzajúcom článku https://akosporit.sk/nakup-akcii-leveraged-etf-fondu-upro/, akcie UPRO som kupoval na krátkodobé investovanie kým trh porastie. Taktiež som chcel nastaviť automatický pokyn na odpredaj akcií, keď trh začne klesať.

FIO neumožňuje zadať trailing stop príkaz, takže som musel zvoliť manuálne zadávaný stop-loss. Dlho som s tým otáľal a začal som to riešiť až keď trhy začali klesať. Z toho pre mňa plynie ponaučenie neodkladať také veci na neskôr. Keby som nemal dostatočnú rezervu zisku, ktorý mohol klesať skončil by som s touto investíciou asi v mínuse.

Veľmi dobrý prehľad pokynov u FIO (aj s príkladmi) je na ich stránke https://www.fio.sk/akcie-investicie/internetove-obchodovanie/inteligentne-pokyny/burzy-usa.

 

Ako vyzerá zadanie stoploss príkazu typu market vo FIO

Jediný rozdiel je že zadávate stop cenu – teda cenu pri ktorej dosiahnutí sa aktivuje predaj akcií a taktiež platnosť dokedy chcete aby bol príkaz aktívny. Keď sa jedná o typ príkazu market (teda odspredaj za akúkoľvek cenu), políčko „Cena“ nevypĺňate.

Príkaz sa potom zobrazí v aktívnych pokynoch eBrokera. Keď je trh otvorený, vedľa príkazu sa objaví info, že dorazil na trh. Následne sa čaká na dosiahnutie zvolenej ceny a aktivovanie pokynu.

 

Aký automatický pokyn na predaj zvoliť?

Príkazy sú veľmi dobre vysvetlené na FIO stránke ale v skratke je to takto.

  • stop-loss market predá akcie keď ich cena dosiahne vami zadanú cenu. Avšak pokyn akcie predá za akúkoľvek cenu aká je aktuálne na trhu. To znamená že Vaša cena slúži len na aktiváciu predaja a následne predávate za cenu, ktorú ponúka trh.
  • stop-loss limit naopak obsahuje cenu ktorá aktivuje pokyn, no zároveň aj limit (teda cenu) pod ktorú akcie určite nechcete predať. Vami zvolená cena teda opäť aktivuje predaj, no predaj sa realizuje iba vtedy/dovtedy, kým cena akcie neklesne pod Vami zadanú limitnú cenu.

Stop-loss limit Vaš dokáže ochrániť pre nečakaným a zbytočným poklesom. Napr. denné zakolísanie trhu, ktoré je na druhý deň na pôvodných hodnotách. Stop-loss market by v takomto prípade zbytočne akcie odpredal pod cenu a so stratou. Ak však trh spadne veľmi a dlhodobo, limitný príkaz Vám neumožnil predať akciu s menšou realizovanou stratou a Vám zostala strata väčšia avšak nerealizovaná. Výhodou stop-loss market príkazu teda je, že akcií sa zbavíte za každú cenu.

O radu som sa pýtal aj na tomto fóre http://ako-investovat.sk/diskusia/viewtopic.php?f=6&t=6187

Okrem iného v mojom prípade sa stalo aj to, čo vypichol jeden užívateľ a to, že cena akcie sa zmenila potom ako sa trh zavrel a môj pokyn nebol zrealizovaný i keď sa cena akcie dosiahla.

Pri zadávaní môjho pokynu som zabudol zaškrtnúť „extended hours“ položku. Ak by som ju zaškrtol, broker by sa môj pokyn snažil naplniť aj v post-markete a pre-markete. Teda pred otvorením burzy a po otvorení burzy. Akcie je možné  s istými obmedzeniami obchodovať aj v tomto čase. Pozor však treba dávať na likviditu. V týchto časoch môže byť rozdiel medzi predajnou a nákupnou cenou väčší než cez deň. A takisto ak predávate alebo kupujete, môže sa zrealizovať iba časť pokynu a zvyšok sa zrealizuje až ďalší deň.

Ani toto však nedokáže ochrániť napríklad pred výrazným prepadom ceny akcie cez víkend. Toto riziko je amplifikované ešte aj 3 násobnou pákou, ktorú využíva UPRO.

 

Zhrnutie môjho prvého obchodu s UPRO

upro-obchod-januar2018

Stoploss príkaz som mal zadaný na úrovni 152$. Táto suma sa však dosiahla v piatok 2.2.2018 až po zatvorení marketu a nemal som zaškrtnuté v pokyne extended hours, teda obchod sa nezrealizoval. V pondelok v premarkete cena akcie opäť klesala a po otvorení burzy bola nižšia. Príkaz sa teda zrealizoval za aktuálnu cenu na trhu a to 148,96$.

V dolároch som teda dosiahol zisk 7,03% a teda 234,18$. 

Čakal som že pokles bude dočasný a trh ihneď stúpne na pôvodné hodnoty, preto som stoploss zvolil s veľko rezervou na úrovni zisku 10% (čo znamená cenu 152$). Pred pádom trhu som mal zisk niekde na úrovni 19%. Na tomto dobre vidno, že pákované UPRO dokáže rýchlo naakumulovať zisky ale rýchlo aj o ne prísť.

 

A čo zvyšok portfólia počas poklesu?

Čo sa týka ostatných akcií, tam investujem dlhodobo a so zameraním na dividendy. Tie akcie neplánujem predávať pri poklesoch trhu, tie akcie plánujem naopak dokupovať keď budú lacnejšie. A tým pádom budú ponúkať výhodnejší yield na dividendy.

 

Ako ďalej s UPRO

Trh je síce nadhodnotený, ale aktuálny pokles trhu bol skôr iracionálny a ťahaný emóciami a algoritmami. Netrúfam si však tipnúť akým smerom sa vyberie. Môže pretrvať panika  predaj  vyvolá ďalší predaj. Môže sa však aj vrátiť rastový optimizmus.

Ďalšie akcie do dividendového portfólia neprikupujem, stále čakám na väčšie zlacnenie. Na rast trhu kúpou UPRO ale tiež ešte nevsádzam. Chvíľu počkám kam sa vyberie trend a sentiment trhu.