Nákup akcií QQQ | August 2018

QQQ logo

Cena SPY sa blíži ku hodnote akú mala pred pádom vo Februári 2018.

https://finance.yahoo.com/quote/SPY/

Mám pocit že po prekročení tejto hranice príde k breakoutu a SPY nastúpi na strmší rast.

Tento rast očakávam aspoň do konca augusta, potom môže prísť ochladenie a opäť nejaká mierna korekcia.

Rozhodol som sa preto zainvestovať peniaze do QQQ ETF. Jedná sa o ETF fond, ktorý zaheňuje 100 najvňčších spoločností v USA okrem finančného sektoru (teda žiadne banky a podobne), je ťazko orientovaný na technologické firmy. To spôsobuje jeho prudký rast, ale môže spôsobiť aj prudší pokles ak niekedy praskne technologická bublina ako po dot.com boome.

V dnešnom svete machine learningu a automatizácie sa ale toho v skorej dobe neobávam.

 

Medzi čím som sa rozhodoval

Rozhodoval som sa medzi UPRO, SSO, QQQ a SPY ETFkami.

UPRO je pákované 3násobne a v tomto období som nechcel zariskovať a staviť tak ako pred Vianocami 2017 https://akosporit.sk/predaj-akcii-etf-fondu-upro-januar-2018/

Vtedy som mal štastie, lebo som sa stihol ešte mesiac zviesť na vlne rastu a predať so ziskom okolo 7%, než pád začal byť markantný.

Ako vidno na nasledovnom grafe UPRO pri 3 násobnej páke dokáže dať fantastické zisky.

QQQ vs UPRO ETF

Držať alebo predať

Opäť sa ale ukázalo staré známe, že stači kúpiť a držať (predajom sa zbytočne pripravujete o zisk).

Na tejto stránke je možné porovnať dve akcie. Zadáte kedy ste investovali a do kedy a vypľuje Vám to peknú tabuľku s grafom a prehľadným rozdelením výnosu.

https://www.dividendchannel.com/drip-returns-calculator/

Ako vidno na nasledujúcom obrázku, keby som v Januári nič nepredával https://akosporit.sk/predaj-akcii-etf-fondu-upro-januar-2018/, dnes by som mal zisk väčsí cca o 8%. Aj napriek hlbokému poklesu, ktorý bol pákou veľmi zvýraznený.

drip spy vs upro

 

3 násobná páka je však pri väčsom poklese než bol ten vo Februári 2018 veľmi nebezpečná, preto som hľadal menej riskantnú alternatívu, ktorá mi ale umožní sa tiež zviesť na vlne rastu. V hre teda zostali ešte SSO, QQQ a SPY.

SSO je pákované len 2násobne a prežilo aj krízu v 2008, čo z neho robí celkom vhodného kandidáta aj na dlhodobé investovanie. Keďže som chcel ale investovať pre mňa väčši obnos (až tretinu portfólia) chcel som niečo ešte bezpeňejšie.

QQQ ETF ponúka pomerne porovnateľné výnosy s SSO v krátkodobom horizonte (samozrejme že ak uvažujeme roky investovania, SSO dokáže utiecť o desiatky percent).

QQQ vs SSO ETF

Do SSO určite zainvestujem aj dlhodobo, časom si na to vyčlením okolo 1500eur a nechám ich ležat v tomto ETF pár rokov. Som zvedavý ako trh otestuje takýto prístup, keďže všade čítam ako pákové ETF nie sú vhodné na dlhodobé investovanie.

SSO a QQQ maju nie až tak veľmi odlišné výnosy a QQQ je omnoho bezpečnejší na dlhodobé držanie než dvojnásovne pákovaný SSO. Preto som sa nakoniec rozhodol pre QQQ.

QQQ ma oproti SPY omnoho lepšie výnosi, je síce veľmi zameraný na technologické firmy, to mi ale neprekáža a neobsahuje zase fiinančne inštitúcie, čo mi naopak vyhovuje.

QQQ vs SPY ETF

Takže tu nebolo o čom a zvolil som QQQ.

 

Pôvodný zámer

Pôvodne som chcel kúpiť rýchlo rastúci ETF a po poklese ho predať. S tým, ale že som zvolil pomerne bezpečny klasický ETF fond nechám ho asi na dlhodobé investovanie a prípadný príkaz na predaj zadám tak aby sa aktivoval iba pri veľmi prudkom páde cien akcií.

Ako som aj vyššie spomenul, naozaj stačí kúpiť a držať, vtedy akcie zarábajú najviac. Takže QQQ by som nemal predávať ani pri poklese https://akosporit.sk/preco-je-buy-and-hold-kupit-a-drzat-najlepsia-investicna-strategia/

Jedinú otázku ktorú som však nedoriešil, čo vtedy ak chcem peniaze čerpať. Musím buď odpredávať akcie, alebo nakúpiť iné dividendové akcie, ani jedna z možností sa mi nepáči, rozoberal som to aj tu https://akosporit.sk/rozhovor-s-kamaratom-o-investovani-fondov-index-funds-vs-mutual-funds/

Najlepšie je hneď na začiatok mať dividendové akcie, tie ale majú slabšie rastu aj po započítaní dividend. Moja stratégia bude teda asi kombinácia  jednotlivých dividendových akcií a rastových ETF.

Začínam mať pocit že každý investor si musí prejsť svojim obdobím experimentovania a niźších výnosouv (prípadne straty peňazí), aby si uvedomil že stačí investovať ako blbec do pár základných ETF formou buy&hold a príliš to neriešiť.

 

Detaily nákupu

Akcie QQQ som nakúpil v piatok 10.8.2018

Nakupoval som za doláre, ktoré som prevažne získal pri konverzii kvôli predošlému nákupu UPRO.

qqq nakup august 2018

qqq nakup2 august 2018

 

Časom teda pravdepodobne zadám nejaký benevolentný stop-loss príkaz, ale ETFko asi nechám na dlhodobé investovanie.