Rozhovor s kamarátom o investovaní do fondov Index Funds vs. Mutual Funds

Minulý týždeň mi kamarát písal s otázkou ako pristupujem ku sporeniu na burze a aký je rozdiel voči fondom, ktoré má on (zhruba pred rokom si zakladal Pioneer).

 

Kamarát:
Moj pioneer, to su indexove ci mutual fondy?
Ja:
Rôzni ľudia to berú rôzne, ale môj pohlaď ako je to všeobecne vnímané: mutual fund je aktívne manažovaný fund, ktorý si kúpiš u bankových subjektov, ten potom môže byť indexový ak investuje iba do indexu (nie je plne indexový stále je tu manager, ktorý rozdeľuje financie do jednotlivých indexov) alebo akciový ak investuje do akcií, ktoré sám vyberá.
Vtedy čo sme pozerali u teba tvoj Pioneer fund, ak si dobre pamätám, tak nakupovali jednotlive firmy takže nebol indexový.
Indexové je lepšie z dlhodobého hľadiska. Máš tam malé poplatky, oveľa menšie ako v mutual akciových ale aj indexových.
Kamarát:
Treba vybrať ale stabilné fondy.
Ja:
Kde myslíš u Pioneeru?
Kamarát:
A držať nie? Celkovo.
Ja:
Áno, lebo index vždy predbehne väčšinu ľudí, alebo manažérov, ktorí vyberajú konkrétne firmy.
Aj ja hlboko zaostávam za indexom. Stále ma máta myšlienka, že by som mal prejsť tiež na indexové investovanie.
Kamarát:
No však zato, toto chcem že investovať do indexov.
Ale nemám šajnu ako sa to nakupuje, resp. cez koho alebo ako to vôbec cele funguje.
Ja:
Buď si nájdeš indexový fond v portfóliu nejakej banky (Pioneer,AXA, VUB a podobne) tam sú však stále vysoké poplatky (plus platíš dane zo zisku). Alebo založíš účet vo FIO (alebo iný broker) a nakupuješ priamo indexové fondy na burze. Raz za rok, raz za pol roka, podľa toho ako často sa ti nazbiera napríklad 1000eur.
Kamarát:
hm
A keď máš nakúpené napr. 95 rôznych fondov, ako potom v dôchodku poberáš prachy?
Toto mi nejde do hlavy.
Ja:
Postupne odpredávaš jednotlivé podiely, každý rok odpredáš 4% portfólia (takto uvažuje väčsina ľudí), teória hovori o 4 percentách, aby rast trhu vykompenzoval to čo vyberieš a neklesalo ti imanie, ale nefunguje to ideálne. Mne sa to moc nepáči, lebo musíš odpredávať aj vtedy, ak trh spadne a potom dostávaš naspať málo love.
To je jeden z dvoch dôvodov, prečo som zatiaľ ja neprešiel na index fondy. Zameriavam sa na dividendu vyplácajúce firmy a potom v dôchodku chcem žiť iba z dividend, aby som nemusel rozpredávať kapitál. Na takýto dôchodok plánujem isť už po 50tke, musím si teda zabezpečiť dividendy v dostatočnej výške.
Takže buď investuješ do dividend teraz alebo sporíš klasicky v index fonde s najlepším zhodnotením a v50ke alebo 60ke odpredáš akcie a nakúpiš dividendové tituly. Niekto opäť vraví, že to je to isté ako odpredať časť portfólia, ale ja si opäť mierne myslím opak. Dôležitú rolu zohráva psychológia. Ak trh klesá, výška dividend klesá menej a tak isto prechod na dividendové akcie môžeš robiť už od 45ky a máš dosť času prečkať prípadnú krízu keď je trh dole. Mať všetok svoj príjem iba z odpredaja akcií je počas krízy dosť náročné, vtedy prídu vhod práve dividendy.
Kamarát:
Hm je to divný svet.
Čize sa o to musíš potom aktívne starať.
Ja:
Sú aj dividendovo orientované index fondy, ale v nich máš kopu telekomunikácií, ťažbu ropy, elektrinu a to sú mŕtve odvetvia, ktoré nebudú rásť. Preto tam nevidím cestu. Atraktívne sú iba momentálne, ale sú to dinosaury, ktoré časom padnú. Nemusíš sa aktívne starať, napr SPY index pre 500 firiem v USA mal na dividendách 3% ročne, kým trh nevyletel do nereálnych výšok. Teraz ma 2%, takže ak to stačí, budeš investovať do neho a dividendy budeš poberať nižšieho rozsahu. Tie 2 ci 3 % narastu za 20 rokov, takže dividenda bude vyššia.
Tu v kalkulacke to vidno. Daj že nakupuješ s 2,5% dividendou a tá rastie o 5% každý rok. O 25 rokov tvoja dividenda bude 8% vzhľadom na pôvodnú investíciu (samozrejme treba uvažovať infláciu. Ak ju očakávaš na urovni 1,5%, tak odrátaš 5-1,5=3,5% a to zadáš do kalkulačky, aby si dostal reálnejšie hodnoty. Takže aj nízke dividendy teraz, môžu byť vysoké potom a nemusíš odpredávať portfólio.
Dividendy však už nerastú tak ako pred časom, momentálne sa nafukuje cena samotných akcii, s tým že tržby stagnujú a tým pádom dividendy nerastú medziročne tak výrazne http://www.investopedia.com/articles/investing/053016/sp-500-analyzing-dividend-trend-spy.asp.

Takže pre bežného človeka, ktorý chce to isté čo dostane v banke ale za nižšie poplatky je cestou zvoliť veľké ETF na burze a pravidelne do neho investovať. Je možné že samotná dividenda tohto ETF dokáže pokryť časť alebo celé potreby človeka. V opačnom prípade je možné uvažovať aj o postupnom odpredaji portfólia.

 


 

 

 

 

  • Ak máte záujem môžete investovať so zameraním na rast kapitálu. Toto je výhodné aj z pohľadu zdanenia. Ak akcie držíte dlhšie ako rok, môžete ich predať a nemusíte platiť dane zo zisku. Na namodelovanie tohto prístupu slúži táto kalkulačka: https://akosporit.sk/kalkulacky/kalkulacka-rastu-investicie/
    V tomto prípade však musíte portfólio odpredávať ak chcete hotovosť. Je to ten istý princíp ako fondy v banke.