Využitie pákových ETF pri rastúcom trhu

UPRO logo

Ako ste si mohli všimnúť, už pomerne dlhú dobu som nič neprikúpil do môjho portfólia. Je to kvôli tomu, že trh neustále stúpa a stúpa a stúpa. Stále zastávam môj osobný názor, že trh je predražený a ceny akcií sú trochu uletené. Vyzerá to však že neexistuje žiaden náznak spomalenia a trh si ešte spokojne porastie do ďalších výšin. Nikto však nevie dokedy.

Jeden malý dôvod prečo som taktiež neivestoval je ten, že s manželkou asi budeme riešiť hypotéku na nový byt a bude potrebné zložiť 20% sumy, takže chceme si niečo našetriť bokom aj na tento účel.

Tieto peniaze však ležia bokom a momentálne ich nepotrebujeme. Uvažoval som teda, či ich nedať do nejakého ETF na pomerne kráku/kratšiu dobu a keby trh začal klesať zisky vybrať.

 

Pákové ETF

Krátkodobe držať napríklad SPY ETF je celkom ok, je to lepšie ako 1% na sporiacom účte, ale neprišlo mi to ako to pravé a tak som opäť začal zvažovať pákové ETF. Nebol som ich veľký fanúšik. Vedel som o nich iba toľko, že ľudia ich neodporúčajú na dlhodobé investovanie, lebo nedosahujú výkon štandardného ETF, kvôli ich fungovaniu. Začína sa mi to javiť však ako nie pravda.

Špecifickou skupinou, na ktorú si treba dať pozor, sú takzvané leveraged ETF. Tie majú poskytovať výnos s pákovým efektom – napríklad 2:1. Tieto fondy boli populárne hlavne v období klesajúcich trhov krátko po páde Lehman Brothers.
Takže, to znamená ak index dosiahne výnos 4%, tak je výnos tohto ETF 8% ? Nie tak celkom. Problémom pri tomto type produktov je, že páku dosahujú na dennej báze – to znamená denný pohyb je násobený x2, nie ročný pohyb. Čiže, ak by sme kúpili indexové ETF s pákou 2:1 na SP 500 a index väčšinu dní v roku zaznamená malé poklesy, ale na konci roka prudko vzrastie a dosiahne nové high, tak stále budeme v strate – pretože leveraged ETF sú závislé od denných výnosov. Preto je v časoch vysokej volatility výhodnejšie použiť páku štýlom investovania na margin do obyčajných ETF, alebo sa páky radšej úplne vzdať.

Zdroj: http://ako-investovat.sk/index.php/zaciname-investovat/53-podielove-fondy/200-nevyhody-a-rizika-etf

 

Je to s nimi naozaj až také zlé ako sa píše?

Jediné naozaj veľké riziko, ktoré je možné čakať u pákových ETF je jednodňový pokles trhu o 30%. Vtedy taktiež nemusí zafungovať stop-loss signal, ktorý bude nastavený, kvôli pretlaku ponuky predaja na trhu. Takže môže nastať situácia opísaná nižšie. Vtedy sa pákovému ETF veľmi ťažko vyhrabáva z poklesu. Ak mu ale dáte dostatok času, zvládne aj to (ak ho vlastníci medzitým nezrušia).

You make a good point here. The more the index swings, the more the leveraged ETF deteriorates round-trip. If the S&P lost 30% in a day, it would drop to $70 and the 3x ETF to $10. If the S&P gains it all back the next day, that would be a 42.86% growth, so 128.57% growth for the 3x ETF. Only brings it back up to $22.86.You’d just hope the index never has that kind of a single-day loss. A more gradual 30% loss wouldn’t be nearly as bad. If it lost 3.5% for 10 consecutive days, then gained back 3.627% over 10 days to get back to $100, the 3x ETF would have a 7.36% loss (2x ETF would have 2.5% loss).

Toto mi však príde ako priateľná miera rizika a zatiaľ sa nečrtá ďalšia kríza ako v 2008. Keby sa začali objavovať jej náznaky, pákové ETF odpredám, alebo zafunguje automatický príkaz a pri poklese pod určitú hranicu bude ETF odpredané (ak to likvidita trhu dovolí).

Trefná poznámka nižšie, ku možnému prudkému poklesu trhu. Na druhej strane nemusí sa Vám podariť predať svoju pozíciu ani na druhý deň a budete pokračovať v strate.

You couldn’t have a 30% loss in a day. There are circuit breakers in place at 7%, 13%, and 20%. At 20%, the market is closed for the day.BTW, I find leveraged S&P ETFs very safe. Over time, you will win. Just hold it longer than the 10 days you mentioned above.Other leveraged ETFs scare me. Don’t know if sectors will rise, etc.

Som striktne proti pákovému obchodovaniu, lebo človek sa veľmi rýchlo dostane do špirály dlhov.

Daily re-balancing funds are constantly reducing leverage during falls. Just because the market dropped 38% over some time period doesn’t mean the fund dropped exactly 3x that much. It depends on the sequence of up and down days.

A simulated 3x daily SPX fund started in 1986 would’ve hit its peak in July of 2007 at $53.79. It would’ve bottomed out in march at $2.74, for a loss of 95%. This seems terrible, but note that the S&P was down 55% during that same time frame, so our theoretical losses should have been 165%. Note that this would’ve been the case had we been 3x leveraged in a traditional way (margin, futures, etc). Sequence of returns and daily re-balancing to achieve constant 3x leverage prevent the losses from being as severe as they could be.

Still, I won’t pretend 95% isn’t a horrible drawdown. Drawdowns like this can be avoided by avoiding using only a 3x leverage fund, as 3x is a bit greater than the optimal historical leverage -which is somewhere in the 2.xx range. Assuming you don’t put ALL of your holdings into UPRO, you could very well re-balance between SPY and UPRO/SSO so achieve desired leverage, which should be closer to 2x for younger investors with long investment time horizons.

V tomto prípade pákových ETF je to však trochu iné, všetky peniaze ktoré investujete sú vaše a nemôžete stratiť viac ako vložíte. Čiže nikto Vám nezaklope na dvere aby ste doplnili páku, lebo vec do ktorej ste investovali klesá, tak ako sa to veľmi často stáva na Forexe a ľudia potom majú hlavy v smútku.

Taktiež nie je pákové ETF ako ETF. Jediné ktoré by som zvažoval sú celotrhové ETF. ETF špecializované na menšie sektory, alebo oblasti sú príliš riskantne a málo likvidné. Tam je omnoho väčšie riziko, že vďaka páke to ETF neustojí a bude dokonca zrušené. Pri SPY ETF ako sú napríklad SSO a UPRO je to riziko menšie, ale stále prítomné.

UPROhttps://www.investopedia.com/markets/etfs/upro/

SSOhttps://www.investopedia.com/markets/etfs/sso/

Taktiež je omnoho menej riskantnejšia 2 násobná páka (SSO), než 3 násobná (UPRO). UPRO je mladší fond a nevieme ako by sa správal počas krízy v 2008. SSO naopak krízu v 208 prekonal. Trvalo mu síce dlho kým sa vrátil na pôvodné úrovne, no už teraz je na tom lepšie ako samotné SPY ETF. Čiže 2 násobná páka fond nezabila, a vďaka nej sa vyhrabal z dna a preskočil SPY.

 

Ako nastaviť predajný pokyn

Ako som vyššie písal, aby som sa ochránil pred poklesom trhu chcem zadať automatický pokyn na odpredaj akcií. Táto investícia do ETF má byť krátkodobého charakteru a plánujem z nej vybrať cash, keď sa bude javiť, že spomaľuje alebo klesá.

Veľkou nevýhodou FIO, je že neposkytuje trailing-stop, ale iba stop-loss príkaz (podľa posledných info, ktoré mám, ešte to musím preveriť). V trailling stope je možné nastaviť absolútnu hodnotu, o ktorú keď akcia klesne, bude predaná. Táto hodnota sa nemení, no rastie však s cenou akcie. To znamená, že ak máme nastavený trailing-stop na 50 centov, tento stop bude vždy 50centov nižší ako aktuálna cena akcie. Ak by akcia klesla o 50centov, okamžite sa realizuje pokyn na predaj. Je to veľmi užitočná vec pri tradingu.

Naproti tomu stop-loss je fixná cena akcie, pri dosiahnutí ktorej sa akcia predá. Nie je to flexibilné a môže nám spôsobiť zbytočné väčšie straty.

Keď zadávame takéto príkazy, je dobré nechať im priestor, to znamená že akcia môže hneď po nákupe klesnúť a preto na začiatok zvolíme benevolentnejší stop-loss, ktorý neskôr doplníme/nahradíme trailing-stopom.

Kedže FIO nemá trailing-stop, musím si vystačiť so stop-lossom, ktorý budem operatívne zvyšovať manuálne.

 

Pozor na dane

Na pamäti treba mať aj zdanenie. To som doteraz neriešil, lebo som dlhodobý investor. Ak však držíte nejaký titul kratšie ako rok a predáte ho so ziskom, tento musíte zahrnúť do daňového priznania. Aj tu sa však dá uplatniť hranica 500eur, kedy nemusíte príjem zdaňovať. Pozor však, 500eur platí sumárne, čize ak ste si privyrobili už 300eur inde, ďalej môžete nedaniť už iba 200eur.

 

Zdroje:

https://www.investopedia.com/articles/etfs/top-leveraged-sp-500-etfs/

https://seekingalpha.com/article/2986586-what-the-numbers-say-about-long-term-investments-in-leveraged-etfs

https://seekingalpha.com/instablog/30945655-dane-van-domelen/3802666-performance-of-zero-tracking-error-s-and-p-500-leveraged-etfs-since-1950

https://seekingalpha.com/article/2966666-monthly-annual-upro-gains-map-almost-perfectly-to-the-s-and-p-500

https://seekingalpha.com/instablog/30945655-dane-van-domelen/3772386-buy-and-hold-s-and-p-500-bull-3x-etfs-e-g-upro-high-risk-massive-returns

https://www.reddit.com/r/investing/comments/6glsf8/longterm_investment_in_3x_leveraged_etfs_am_i/

https://www.reddit.com/r/investing/comments/6uou2i/why_wouldnt_you_invest_in_a_leveraged_etf_of_the/

https://pensionpartners.com/leveraged-etf-myths/

https://youtu.be/dPOnnDLg3JE

 

Vo štvrtok 14.12.2017 som nakúpil akcie UPRO. K obchodu pripravím samostatný post.