Ako to spraviť s tým predčasným dôchodkom?

Dnes som sa na internete dočítal, že vrámci zvyšovania veku odchodu do dôchodku, ja ako čerstvý 30tnik pôjdem na dôchodok až v 67 rokoch. Keď som to videl chytila ma panika.

Keďže na burze investujem primeranú sumu môjmu platu a nezačal som s tým už v 20tke, často ma chytala skepsa, či to má vôbec zmysel. Aby som si na burze zabezpečil pasívny príjem, chce to minimálne 20 rokov, ideálne aspoň 30. Ťažko sa vtedy peniaze odkladajú bokom, lebo človek by si ich radšej užil tu a teraz a nie až o 25 rokov.

Vyššie spomínaná správa ma však utvrdila v tom, že zmysel to naozaj má. Ak by som aj sporil taký dlhý čas, stále mi to umožní odísť na dôchodok o 10 rokov skôr. A dekáda voľnosti je dosť na to aby to za to stálo.

 

Prvý spôsob

Skúsme si to teda teraz namodelovať. Slúži mi na to kalkulačka https://akosporit.sk/kalkulacky/kalkulacka-dividendoveho-investicneho-planu/. Momentálne sa zaoberám dividendovým investovaním. To znamená, že vyhľadávam firmy, ktoré majú potenciál rastu, no zároveň vyplácajú slušnú dividendu. Ako som už ale viackrát spomínal, asi prejdem na čisté investovanie do ETF fondov, je to z dlhodobého hľadiska bezpečnejsšie. ETF taktiež vyplácajú dividendy, ale je ťažšie nájsť, také ktoré majú vyvážený rast a zároveň vysokú dividendu.

Môj rast dividend je momentálne záporný, ale spôsobuje to iba jeden fond (QYLD), ak ho neberiem do úvahy rast dividend je nejaké 4% a výnos dividend tiež 4%
Keď zadám tieto hodnoty do kalkulačky a počítam s 2% infláciou, po 27 rokoch by bola moja mesačná dividenda na úrovni 509eur. Ak by som si každý mesiac odkladal 200eur.

2017-rast-dividend-priklad

Toto je pomerne reálny cieľ, nie je to žiadna sláva ale za 500eur sa dá vyžiť a do roboty môžem chodiť už naozaj iba takej, ktorá ma baví. Pre mňa je najdôležitejšia tá sloboda ktorú tým získam. Pracovať chcem určite stále ale už len na veciach ktoré ma bavia.

Je to pomerne konzervatívny odhad. Verím v to, že kariérne budem rásť a tým pádom môžem mesačne odkladať stále väčšiu a väčšiu sumu. Taktiež ak burza zažije opäť nejakú krízu, bude to výpredaj v ktorom viem nakúpiť kvalitné tituly za rozumnú cenu a razantne tak zvýšiť svoje výnosy.

Druhý spôsob

Iným prístupom môže byť investovanie do rastu kapitálového trhu a potom následné kúpenie akcií s vysokým dividendovým výnosom. Zväčša sem patria realitné fondy. Tu je na mieste zvážiť riziko investovania do jedného sektoru. Ak by ste chceli diverzifikovať, máloktorý titul Vám prinesie také dividendy ako reality.

Taký spôsob investovania je možné namodelovať v tejto kalkulačke https://akosporit.sk/kalkulacky/kalkulacka-rastu-investicie/.  Modelový príklad pri odkladaní 100eur mesačne, priemernom raste trhu 9% a 2% inflácii.

2017-rast-investiecie-priklad
Následne je potrebné sa zamyslieť ako získaný kapitál preinvestovať, alebo odpredať.

Druhý a tretí pilier

Ak ste mladý a nemáte založený druhý pilier, mali by ste tak hneď spraviť. Jednoznačne v ňom potom zvoľte indexové fondy. Nie je nič horšie ako nechať peniaze štátu s tým že on Vám sľúbi, že jedného dňa (tak o 30 až 40 rokov) Vám ich vláda ktorá bude pri moci vyplatí.

Taktiež ak Vám zamestnávateľ prispieva do tretieho piliera, určite si ho založte. Sú to peniaze zadarmo. Prispievajte však iba minimum, tak aby ste získali plný benefit od zamestnávateľa, nie viac. Ostatné peniaze viete lepšie a flexibilnejšie zhodnotiť priamo na burze.

 

Čo ak

Úplne samostatná kategória je potom automatizácia a robotizácia. Umelá inteligencia požiera čoraz viacej typov zamestnaní. Takže predpovedať vývoj burzy bude čim ďalej ťažšie, taktiež s dôchodkom bude ešte kopec srandy. Štát naň peniaze mať nebude a môžeme dúfať že na neho zarobia aspoň tie roboty 🙂
Na druhej strane v 60rokoch si ľudia mysleli že dnes už bude mesto na Marse a každý bude do roboty dochádzať na malom lietajúcom aute. Takže nemá zmysle hádzať flintu do žita, život si treba užívať ale si aj primerane sporiť na súkromný dôchodok, keby všetko išlo podľa zabehnutých koľají.

Takéto udalosti sa nazývajú čierna labuť (black swan https://en.wikipedia.org/wiki/Black_swan_theory). Je o tom popísaných kopec teórii a knižiek. Je to udalosť na ktorú sa nedá pripraviť, príde náhle a človek/ľudstvo sa jej musí prispôsobiť. Môže to byť príchod umelej inteligencie, 90% automatizácia práce, prípadne vojna, alebo zmena režimu. Vtedy nie je možné garantovať nič a už vôbec nie Vaše akcie na burze. To isté však platí pre štátny dôchodok (možno dokonca ešte vo väčšej miere).