Predaj akcií Pfizer (PFE)

Konečne som sa odhodlal predať akcie Pfizeru. Kúpil som ich presne pred rokom. Vtedy som ešte nevedel čo znamená payout ratio a že Pfizer ho ma vysoké. Payout ratio je vysvetlené tu.

Tu môžete vedieť ako sa vyvíjalo payout ratio za posledných 10 rokov

pfe-payout-ratio
Zdroj: http://www.gurufocus.com/dividend/PFE

 

Ako vidno z tabuľky firma sa dlhodobo pohybuje vo výplate dividendy nad hranicou 50% zo zisku. Vzhľadom na to že je to farmaceutická firma a mala by mať finančné rezervy na ďalšiu expanziu, nákup menších firiem a na súdne trovy, je toto číslo vysoké. Ak payout ratio presiahne 100% znamená to dokonca že firma si musí na vyplatenie dividend požičať od banky, čo už je naozaj neúnosné.

Pfizeru sa aj ťažko darí na trhu, expirujú mu niektoré jeho patenty. Napríklad o ťahúň Viagru príde v roku 2017. Viagra už bude môcť byť vyrábaná ako generikum bez licencie od Pfizeru.

Firma sa plánovala rozdeliť na dve časti, čím chcela docieliť vyššie ohodnotenie na burze. Dve firmy mali mať spolu vyššie ohodnotenie ako jedna monolitická firma. Od tohto plánu sa ale upustilo investorov to znepokojilo.

Hlavným dôvodom predaja však pre mňa bolo zdanie neudržateľnosti súčasnej úrovne dividendy, a taktiež možnosť jej zmrazenie, prípadne zníženia ak zisky nestúpnu.

Detaily môjho obchodu:

Predaj Pfizer

Je pravdou že ak by som sa spamätal na začiatku leta, môj zisk z predaja by bol o 40eur vyšší. Ale aj tak som spokojný. Zbavil som sa firmy, ktorá sa mi javila menej perspektívna než ostatné a celkovo som skončil v pluse.

Zhodnotenie môjho nákupu a predaja premietnuté na percentá za rok je 3,2% čo je pri nízkych úrokových sadzbách v banke stále celkom fajn.

Peniaze zo zrealizovaného obchodu mám v pláne obratom použiť na kúpu Bank of Nova Scotia (BNS), ešte pred výplatou septembrovej dividendy. Ex´dividend day je 30.9.2016, takže aby som mal nárok na septembrovú dividendu musím akcie vlastniť 29.9.2016.

Peniaze z predaja akcií nemáte na účte hneď, sú na „ceste“. Avšak finančné prostriedky z predaja viete hneď použiť na nákup, lebo FIO Vám ich dá dopredu kvázi ako úver ktorý si splatí keď mu prídu peniaze z burzy. Takto síce môžete za peniaze nakupovať hneď ale nemôžete si ich vyplatiť na účet a reálne vybrať.