Nákup akcií Allianz


K idei kúpiť akcie firmy Allianz som sa dostal náhodou. Objavil som tento graf v info sekcií v eBrokeri.

 

Zvyčajne väčšinu dividendových kráľov ignorujem, lebo v drvivej prevahe sú to veľké firmy, ktoré už svoju slávu zažili a už si len užívajú svoj monopol na trhu. Dôvody prečo som detailne rozobral v tomto príspevku http://akosporit.sk/budme-kriticky-pri-vybere-firiem-vyplacajucich-dividendu/

Medzi top dividendovými hráčmi som tam však zbadal aj Allianz. V podvedomí ju mám ako pomerne serióznu inštitúciu, ktorá si plní svoej záväzky a tak som sa rozhodol pozrieť sa na ňu bližšie.

Veľmi dobrý prehľad ohľadom dividend sa nachádza priamo na stránke firmy https://www.allianz.com/en/investor_relations/share/dividend/.

Každá firma obchodovaná na burze má zo zákona povinnosť zverejňovať údaje o svojich akciách aj dividendách na svojich stánkach. Mnohokrát sú tieto stránky veľmi prehľadné a poskytujú množstvo informácií, ktoré nemusíte dohľadávať na rôznych iných finančných stránkach.

Spomína sa tu taktiež aj zdanenie dividend v Nemecku (primárny trh pre obchodovanie akcií Allianz). Dividendy sú zdanené 25%, pričom z týchto 25% sa ešte platí solidárny poplatok 5.5%. Vo výsledku to dáva zdanenie 26.375%. Mnohokrát keď pozeráte na výšku dividend, je potrebné si uvedomiť že aj z nich sa platia dane a daná suma Vám nepríde celá na účet. Ak má Allianz momentálne yield/výnos na dividende okolo 4.5%, po zdanení je to už len okolo 3.3%.

Firma sa tiež zaväzuje dodržiavať 50% payout ratio. To je veľmi zdravý pomer použitia zisku na vyplatenie dividend. Firma si tak necháva finančné rezervy a to zvyšuje jej stabilitu a taktiež udržateľnosť dividendy.

Citát z firemenj stránky:

We strive to offer attractive dividends to our shareholders. The framework for this is determined by our net income and the need for an adequate capitalization.
Regular pay-out is 50% of Allianz Group net income (attributable to shareholders).
In the interest of dividend continuity, the objective is to keep the dividend per share at least at the level paid in the previous year.

 

Vývoj rastu dividend je nasledovný.

 Vývoj dividend Allianz

 

Keď to zhrnieme v číslach, rast je nasledovný:

Priemer ročného rastu dividend za posledných 10 rokov: 9,3%
Priemer ročného rastu dividend za posledných 5 rokov: 11,54%
9.30% Average 10y
11.54% Average 5y

Sú to slušné čísla a k oslabeniu došlo iba po kríze v 2008.

Ako vidno na grafe, cena akcií sa ešte stále nedostala na predkrízovú úroveň, ale firma stabilne rastie a má pomerne nízky pomer P/E – price vs. earnings.

https://www.google.com/finance?q=ETR%3AALV&ei=HWf3WND2MdbHswGktqFQ

Výnosy a zisky sú pomerne stabilné, alebo mierne stúpajúce. Deatily vidno v tomto súhrne https://finance.yahoo.com/quote/ALV.DE/financials?p=ALV.DE

Aby ste mali nárok na dividendu za rok 2016, musíte akcie vlastniť 3.5.2017. Je to takzvaný ex-dividend day.

Ako som písal na Facebooku, po Francúzskych voľbách ceny ero akcií prudko stúpli. Allianz odvtedy postupne mierne klesal. Kedže chcem dostať dividendu za rok 2016, musím akcie stihnúť kúpiť do 3.5.2017. Takže už nejdem čakať na ďalší pokles a akcie kúpim.

Pri súčasnej cene akcie, na dividende získam čistý výnos 3,2%. To znamená že ak by som čakal na ďalší pokles a akcie kúpil až po 3. máji, pokles by musel byť aspoň 3,2% aby sa mi to oplatilo.