Otvorenie broker účtu pre manželku

Už je to takmer rok ako som dal na blog jeden z prvých príspevkov. Bol o tom, ako chcem pre vtedy ešte priateľku otvoriť broker účet http://akosporit.sk/broker-ucet-vo-fio-pre-priatelku/.

Minulý týždeň sme sa k tomu konečne dostali. Pre manželku som taktiež založili účet u FIO banky. Na dlhodobé investovanie mi príde dobrý, i keď v súčasnosti si robím prieskum aj ostatných brokerov a chcem si porovnať plusy a mínusy. Určite to spíšem aj do článku na blogu.

V prípade potreby je možné portfólio z FIO previesť ku inému brokerovi za pomerne priaznivý poplatok, takže momentálne v tom problém nevidím.

 

Povinnosti

Všetko prebehlo do pol hodinky a manželka mala funkčný broker účet. Dali jej podpísať formuláre proti dvojitému zdaneniu v USA aj Kanade. Trošku ma zaskočila Kanada, keďže FIO prístup na Torontskú burzu neponúka. Pán nám však vysvetlil, že to je napríklad kvôli dividendám spoločnosti BlackBerry, ktorá vypláca dividendu z Kanady, ale obchoduje sa aj na USA burze.

Ja som mal podpísany formulár proti dvojitému zdaneniu iba pre USA, tak som obratom poprosil o Kanadský aj pre mňa.

Potrebné bolo ešte určiť mená a heslá pre prihlasovanie a telefonické overenie.

Doma som ešte dovyplnil investičný dotazník v eBrokerovi, tak aby mi systém umožnil realizovať nákupy. Ak v takom dotazníku vyplníte že sa nevyznáte na akciovom trhu a chcete investovať na dlh, systém Vám nedovolí realizovať nákupy.

 

Zvolenie stratégie

Teraz účet už len čaká na prvý nákup, ktorý zrealizujem pre manželku. Je pravda že som to mohol riešiť aj priamo cez môj broker účet, ale som tvrdým zástancom alokácie peňazí a oddeľovania zdrojov. Investovanie je podľa mňa z 80% o psychológii a schopnosti držať sa stanoveného plánu. Užitočnosť oddeľovania peňazí rozoberám aj v tomto článku http://akosporit.sk/ako-ziskat-peniaze-investovanie/.

Pre ňu jednoznačne zvolím investovanie do ETF fondov. Ja osobne kupujem zväčša jednotlivé akcie firiem, ale je možné že sa tiež prestanem „hrať“ a začnem nakupovať len ETF.

Pre jej portfólio mám vo výhľade fondy zastrešujúce veľké firmy v USA, Nemecku, prípadne ETF celosvetovej ekonomiky, alebo technologické ETF pre vyšší zisk ale aj risk.

Na stránke budem zverejňovať aj nákupy do jej portfólia a taktiež jeho vývoj. Zaujímavé bude sledovať porovnanie môjho a jej portfólia z hľadiska kupovania ETF vs. kupovania jednotlivých firiem.